História vzniku organizovaného záhradkárstva v Trakoviciach

Krátko po vzniku 1. ČSR bola z podnetu pokrokových ovocinárov na Slovensku založená Slovenská ovocinárska spoločnosť (SOS), ktorá položila základy organizovanej činnosti ovocinárov. Stalo sa tak na ovocinárskej výstave v Bratislave v roku 1920, kde sa stretli takíto nadšenci zo všetkých kútov Slovenska. Zakladajúcich členov bolo 78 a za 5 rokov ich počet vzrástol iba na 460. V ďalších rokoch, vďaka novému predsedovi Viktorovi Buchtovi a ostatným aktívnym členom ÚV SOS odbočiek a jej členov po celom Slovensku postupne pribúdalo.

Trakovice ako malá obec vstúpili na organizovanú ovocinársku pôdu už v roku 1925, keď na podnet člena ÚV SOS – Karola Heidlera a správcu tunajšej školy učiteľa Pavla Šindela bol vyčlenený cca 20-árový pozemok pri Dudváhu (tzv. panšula) na ovocnú škôlku a na jej obhospodarovanie získali mladého zapáleného ovocinára, záhradkára a neskôr aj včelára – Jozefa Šestáka.


Jozef Šesták

Pavel Šindel

SOS po svojom ustanovení začala vydávať odborný časopis Slovenské ovocinárstvo, ktorého pravidelným odoberateľom bol J. Šesták. To boli základné predpoklady k získavaniu nových informácií, vedomostí, poznatkov a k ich šíreniu.

Jozef Šesták v panšule vysádzal, obhospodaroval, štepil plánky, ale tiež pestoval rozmanitú zeleninu a správca školy P. Šindel ju navštevoval so žiakmi, kde získavali praktické skúsenosti v ovocinárstve a zeleninárstve. Ovocinárska osveta sa šírila aj v radoch dospelých, a tak do SOS vstupovalo čoraz viac záujemcov, ktorí dali základ vzniku odbočky SOS v Trakoviciach po vzore veľkých miest (Trenčín, Prievidza, Hlohovec, Topoľčany, Nitra...) Známymi členmi spolku od prvých rokov boli Imrich Šoka, Augustín Gerinec a Vendelín Baroš. Intenzívnou spoluprácou členov SOS s ostatnými obyvateľmi dediny a so správou obce bol položený základ väčšiny ovocných alejí pozdĺž poľných a dopravných ciest, sprievodnej zelene pred domami, ale hlavne výsadieb v prídomových záhradách. Doteraz sa zachovali torzá čerešňových výsadieb na Maksavách (Linaje), hruškových pri malženickej ceste, lipy na cintoríne a aj jednotlivé stromy moruší, či marhúľ v súkromných záhradách. Dve viac ako 80-ročné hrušky rastú na pozemku bývalej rímsko-katolíckej ľudovej školy (teraz vedľa základnej školy smerom ku zbernému dvoru). Naša organizácia eviduje tieto pamätné stromy, označila ich informačnými tabuľkami a v ich blízkosti, v spolupráci s obecným úradom, vysadila dve mladé jablone starých krajových odrôd, vrúbľovaných na vysoko-kmenných podpníkoch (Krasokvet a Parména zlatá).


Augustín Gerinec

Imrich Šoka

Najaktívnejšiu činnosť Miestna odbočka Slovenskej ovocinárskej spoločnosti (MO SOS) v Trakoviciach vykazovala od roku 1925 do rokov 1957 – 1960. K 24. 1. 1937 mala 12 členov: P. Šindel, J. Šesták, A. Gerinec, I. Šoka, V. Baroš, J. Lopašovský, Š. Jančovič, K. Hýbela, J. Komarňanský, M. Taraba, A. Lopašovský a A. Sitár. V tomto roku bola členská základňa porovnateľná (čo do počtu) s takými mestami, ako sú Piešťany a Hlohovec.

Za Slovenského štátu panšulu viedol nový správca školy Ľudovít Hadry a v rokoch 1945 - 1950) ďalší správca školy Michal Tomašovič, už však na pozemku za terajšou základnou školou . Predsedom MO SOS bol až do r. 1960 Jozef Šesták (35 rokov).

V rokoch 1960 – 1962 bol predsedom Alexander Bučko, 1962 – 1964 Viliam Baroš, 1964 – 1966 opäť Jozef Šesták a od roku 1966 – 1995 Albert Blažo (zať Imricha Šoku a otec Štefana Blaža, súčasného člena výboru, a tiež predsedu vinárskej komisie (30 rokov), 1995 – 2010 Karol Cvíčela (15 rokov), 2010 – 2025 Ivan Šipkovský (15 rokov).


Alexander Bučko

Viliam Baroš

Albert Blažo


Karol Cvíčela

Ivan Šipkovský

V roku 1960 mala organizácia 30 členov, v roku 1977, za predsedníctva Alberta Blažu až 120 členov. Po nežnej revolúcii (1989) nastáva všeobecný úpadok záhradkárčenia, no našej organizácie sa našťastie nedotkol v takej výraznej miere ako v mnohých iných obciach a mestách po celom Slovensku. Vďaka neutíchajúcemu entuziazmu podpredsedu a neskôr predsedu Karola Cvíčelu a jeho kolegov vo výbore (Stanislav Pocisk, Albert Blažo, Karol Žemla, Valerián Mužila, Štefan Krajčovič, Ladislav Gula, Ivan Gula, Jozef Bokor a Jozef Bučko) organizácia neúnavne pokračovala v organizovaní výstav, zájazdov, poradenskej činnosti, ako aj v nábore nových členov a postupne sa dokázala pretransformovať na modernú spoločenskú zložku.

(Údaje sú prevzaté z publikácie: I. Šipkovský, Život v záhradách – 90 rokov trakovických záhradkárov, Tripsoft Trnava, 2015.)

Časová os

1925 Pavel Šindel a Jozef Šesták vstupujú do Slovenskej ovocinárskej spoločnosti. Začiatok obhospodarovania Panšuly a školení žiakov r-k ĽŠ v štepení stromov a pestovaní ovocia a zeleniny. Jozef Šesták ako jediný v obci odoberá odborný časopis Slovenské ovocinárstvo a prvý predseda trakovickej odbočky SOS asi od roku 1931.
1937 Založenie novej odbočky SOS po zmene stanov (staronový predseda: Jozef Šesták a členovia Augustín Gerinec, Imrich Šoka, Vendelín Baroš, Jozef Lopašovský, Štefan Jančovič, Karol Hýbela, Jozef Komarňanský, Michal Taraba, Alexín Lopašovský a Anton Sitár.
1939 Nový správca školy Ľudovít Hadry.
1945 Nový správca školy Michal Tomašovič.
1946 Presťahovanie Panšule od Dudváhu ku škole.
1950 Nový riaditeľ ZŠ Jozef Moravanský, zánik Panšule za školou.
1957 Zánik SOS a vznik Slovenského zväzu záhradkárov a ovocinárov (SZZaO).
1960 Nový predseda SZZaO Alexander Bučko.
1962 Nový predseda SZZaO Viliam Baroš.
1964 Nový predseda SZZaO Jozef Šesták.
1966 Nový predseda SZZaO Albert Blažo.
1979 Zmena názvu organizácie na Slovenský zväz záhradkárov (SZZ).
1989 Nástup demokracie.
1995 Nový predseda Karol Cvíčela.
2010 Nový predseda Ivan Šipkovský.
2019 Zápis do nového registra mimovládnych neziskových organizácií.
2023 Odsúhlasenie nového ekologického smerovania organizácie, nové logo a názov „Trakovickí záhradkári“.
2024 Tajomník, Ing. Miroslav Kocian sa z rodinných dôvodov vzdal funkcie. Dočasne, do volieb v roku 2025, ho zastupuje Ivan Šipkovský.
2025 Výborom navrhnutý predseda Bc. Miloš Martinovič, tajomník Ivan Šipkovský.

SZZ ZO, o.j.z. Trakovice

Trakovickí záhradkári

Email

zahradkari@trakovickizahradkari.sk

Sledujte nás